חוקר פרטי טיוטה פוסטים

א

חוקר פרטי טיוטה פוסטים

א

 חקירה פרטית - מהו ההבדל בין הצלחה לכשלון?

 

בסופו של יום – ההבדל בין הצלחה לכישלון בשירותי חקירות, נשענים בראש ובראשונה על איכות החוקר , ניסיונו ומיומנותו. 

האם ישנה משמעות אמיתית לניסיון מקצועי בגופי האכיפה והחקירה המובילים במדינה, האם יעילות החקירה והצלחות מוכחות על פני שנים חשובות לך?

סביר להניח שכן. ההבדל נעוץ בראש ובראשונה בפרמטרים של איכות אנושית וניסיון מבצעי מוכח.

בסרטים זה כובע טוויד ומקטרת שרלוק הולמס. במציאות לא. בסרטים זו הברקה גאונית שצצה במוחו הקודח של בלש מרופט. במציאות לא. בסרטים זה מרדף מכוניות קשוח בחריקות וסיבובים על שני גלגלים. במציאות לא.

ולפעמים בדיוק הפוך. ליתר דיוק, תמיד זה הפוך.

להיות חוקר פרטי במשרד חקירות מוביל, משמעו לעבוד בשעות ארוכות ומתישות, להפעיל יצירתיות רבה, להתמודד עם עבודה קשה ומצבים לא צפויים. התפקיד מצריך הרבה סבלנות, תשומת לב לפרטים והכרת החוק – בגרך לתוצאה מוצלחת.

חוקר פרטי מיומן יודע לבצע מגוון תפקידים, שבמשטרה ובגופים בטחונים, מבצעים מספר אנשים, איש איש בתחום התמתחותו:

  • תשאול (חקירה פרונטלית)
  • מעקבים מבצעיים. תתפלאו, אבל בגופים בטחונים המעקב מבוצע ע"י צוות עוקבים ובמספר כלי רכב מתחלפים, ואילו החוקר הפרטי מבצע זאת בגפו, או בצוות של שניים.
  • ציוד טכני וצילומים (מז"פ אזרחי..)
  • חקירות בכיסוי (גם במסגרת חקירת פעילות מתחרים). המוסד והמשטרה משקיעים שנים בהכשרת סוכנים שידעו להתחזות לאחר. גם חוקרים פרטיים. אמנם במגזר הפרטי מדובר על משחות שיניים ואבקת כביסה, אבל הטכניקה דומה.
 
חוקר פרטי חקירות בילוש

 בילוש וביסוס עובדות

 

כשמדובר על חקירות הנוגעות לענייני המשפחה, אז חשיפת האמת יכולה לשפוך אור על התמונה המלאה ולאפשר למזמין/מזמינת החקירה לשקול את צעדיו/צעדיה להתנהל בדרך נכונה המבוססת על אמת ולא על חשדות. למרות שהרגשות סוערות יש לשקול את הצעדים בקור רוח ולהתבסס על עובדות.

בחלק מהפעמים תוצאות המעקב דווקא יפריכו את החשדות והחששות וימנעו משבר שיכל להגרם אילו לא היו מתבססים על עובדות. ובחלק אחר של המקרים המעקב והחקירה יבססו את החשדות ויאפשרו למזמין/נה לשקול את צעדיהם בשיקול דעת ובנזק עתידי מינימלי.

 

המחשות וסיפורים מהחיים 

 

הגבר שנכנס למשרד נראה כאחד שעולמו חרב עליו.  גבר במיטב שנותיו שנושא על גבו משא בלתי אפשרי. אחרי קפה ועוגיות הגיע עוד קפה ועוד עוגיות והבחור יושב שפוף ועיניו כבויות.  זוג עשיר, בית גדול ומטופח, ילדים,  ומזה תקופה משהו כבה במערכת בבית, ושיחות שלעיתים לא גלשו לצעקות הובילו למסקנה בלתי נמנעת של פרידה מתקרבת.

הגבר ידע לציין שככל שהיחסים בבית התדרדרו, אשתו פרחה וזרחה. צוותים יצאו לשטח והמערכת החקירתית התניעה.

בתחילה הכל נראה שגרתי, הרבה בילויים עם חברות קפה, צחוקים, אבל תמיד סיימה אצל אותה חברה את הערב. ביום השלישי, ברכבה של החברה, הנשיקה הלוהטת לא השאירה מקום לדמיון במה הדברים אמורים.

 

לביסוס הראיות הוחלט לזמן אותן לחדר במלון ולתעד את מעלליהן. מכיוון שהרגישות בתקופת הליך גירושין עולה בחדות, הוחלט להתמקד בחברה.

נערת סקרים הגיעה בשעת ערב אביבית לבניין וביצעה סקר שיווקי בין דייריו, הבטיחה פרס שיוגרל בין המשתתפים בסקר. ולמרבה הפלא החברה זכתה בפרס שכלל סופ"ש במלון. חוקרים המתמחים בתחום הטכני הגיעו בשעות הבוקר לחדר במלון והפכו אותו לאולפן, אחר התמקמו בחדר סמוך מול המסכים והמתינו.

בהתאם לתוכנית, הגיעו השתיים למלון, עליזות ומחייכות, כשצמוד אליהן צועד גבר חייכן במיטב שנותיו. עלו לחדר, הגבר הוציא טסטר מכיסו ובמס' דקות איתר ופירק את כל הציוד שהותקן.

אז הסתבר שהחברה חשדה במקריות המוזרה של ההגרלה והביאה איתה ידיד, מנהל המחלקה הטכנית בשב"כ.

אז יש עניין בעבודת החוקר אבל צריך לזכור, אין לעבור על החוק ולהתפתות לקיצורי דרך. לפי החוק במדינת ישראל, לא יעסוק אדם כחוקר פרטי, אלא אם יש בידו רישיון לעסוק בחקירות פרטיות המוענק ע"י משרד המשפטים.

מודיעין עסקי וחקירות כלכליות

 

התחום העסקי מהווה כר נרחב להפגנת הידע והניסיון של חוקר פרטי. 

החל מחוות דעת לפני התקשרות עסקית, ההתקשרות יכולה להיות למהלך אחד ויכולה להיות לחיים שלמים. 

ישנם המציינים, שלהכניס שותף לעסק זה יותר מחייב ומשפיע מאשר להתחתן, וחוות דעת מבוססת לפני של חוקר פרטי, יכולה למנוע אכזבה, או הסתבכות עסקית בהמשך.

דרך איתור מעילות ומעשי הונאה בעסק או בחברה, עובד אשר מדליף סודות עסקיים יכול למוטט את החברה. 

גם עובד או עובדים אשר גונבים בהיקפים קטנים ממוצרי החברה יכולים, ועד מידע אודות מתחרים,  או כל דבר המשנה את הסביבה העסקית שיכול לאיים על החברה. כמו מוצר חדש שהמתחרה מוציא לשוק, גיוס עובד בעל ייחוד לפלח שוק מסוים, ועוד.

 

דילוג לתוכן